» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Zarządzenia Starosty » 2011 rok

Zarządzenie Starosty Tarnogórskiego nr 32/2011 z dnia 04.04.2011 roku w sprawie ustalenia procedur postępowania przy krajowych podróżach służbowych pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach



Symbol: EO.Z.0716-1-16/11

Zarządzenie nr 32/2011
Starosty Tarnogórskiego
z dnia 7 kwietnia 2011r.

w sprawie:
ustalenia procedur postępowania przy krajowych podróżach służbowych pracowników
Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach

Na podstawie: art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.), rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1990 z późn. zm.), rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia  25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy
(Dz.U. Nr 27 poz. 271 z późn. zm.)

Zarządzam,
co następuje:

§ 1

1. Procedura określa szczegółowe zasady krajowych podróży służbowych.
2. Określone w zarządzeniu zasady mają na celu prawidłowy sposób ewidencji podroży służbowych oraz korzystania ze środków transportu.

§ 2

1. Podróżą służbową jest wykonanie zadania określonego przez pracodawcę poza siedzibą pracodawcy, w której znajduje się miejsce pracy pracownika, w terminie i w miejscu określonym w poleceniu wyjazdu służbowego.
2. Miejscowość stałego lub czasowego pobytu pracownika uznaje się za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia podróży, jeśli skraca to czas podróży lub stanowi istotne udogodnienie komunikacyjne, a pracownik został zwolniony z obowiązku stawienia się w miejscu pracy w dniu wyjazdu lub powrotu.

§ 3

Podróżą służbową jest wykonywanie zadań:
1. Związanych bezpośrednio z działalnością Starostwa,
2. Związanych z udziałem w szkoleniach, konferencjach, konwentach, seminariach oraz zjazdach.

§ 4

1. Pracownik po otrzymaniu polecenia podróży służbowej (delegacji) wypisuje druk polecenia wyjazdu służbowego przedkładając go do parafowania bezpośredniemu przełożonemu.
2. Podstawę do wydania delegacji służbowej stanowi materiał źródłowy, z którego wynika konieczność odbycia podróży służbowej.
3. Pracownik wystawiający polecenie wyjazdu służbowego obowiązany jest umieścić
na poleceniu następujące informacje:
  1) pieczątkę Starostwa,
  2) kolejny numer z rejestru wydanych poleceń wyjazdów służbowych, prowadzonego przez Biuro Kadr (po uzyskaniu zgody na podróż służbową),
  3) nazwisko i imię osoby odbywającej podróż służbową,
  4) określenie celu podróży służbowej,
  5) określenie miejscowości docelowej,
  6) czas podróży służbowej (datę rozpoczęcia i datę zakończenia podróży służbowej).
4. Prawidłowo wystawione polecenie wyjazdu służbowego, podlega zatwierdzeniu przez Starostę Tarnogórskiego lub osobę przez niego upoważnioną. W przypadku, gdy polecenie wyjazdu służbowego dotyczy Starosty, podlega ono zatwierdzeniu przez Wicestarostę lub Sekretarza Powiatu w razie nieobecności Wicestarosty.

§ 5

1. Pracodawca lub osoba przez niego upoważniona określa środek transportu w celu wykonania podróży służbowej, kierując się zasadą racjonalizacji kosztów podróży, charakterem podróży, trudnością dojazdu.
2. Podstawowym środkiem transportu do odbycia podróży służbowej jest przejazd środkami komunikacji miejskiej lub pociągiem PKP II klasy, w szczególnie uzasadnionych przypadkach klasy I.
3. Zasada określona w ust. 2 nie dotyczy członków kierownictwa Starostwa Powiatowego
w Tarnowskich Górach, tj. Starosty, Wicestarosty, Członków Zarządu, Skarbnika oraz Sekretarza Powiatu.
4. Podróż służbowa powinna odbyć się po najkrótszej drodze i bez uzasadnionych powodów
 nie można tej trasy wydłużać.
5. Na pisemny wniosek pracownika Starosta Tarnogórski może wyrazić zgodę na odbycie podróży służbowej samochodem prywatnym.
6. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na odbycie podróży samolotem, o ile spowoduje to oszczędności w czasie oraz w samych kosztach podróży przez wyeliminowanie noclegów i zmniejszy ilość diet.

§ 6

1. Czas podróży służbowej, określony w poleceniu wyjazdu służbowego obejmuje czas niezbędny na:
  1) przejazd do miejsca stanowiącego cel podróży służbowej,
  2) wykonanie zadania określonego przez pracodawcę,
  3) powrót do Starostwa lub miejsca zamieszkania w przypadku o którym mowa w § 2 ust. 2.
2. Czas podróży służbowej rozpoczyna się od czasu planowego odjazdu wyznaczonego środka transportu, z zastrzeżeniem ustępów poniższych.
3. Do czasu podróży samolotem dolicza się czas konieczny na dojazd do lotniska. Czas podróży służbowej samochodem prywatnym rozpoczyna się od faktycznego wyjazdu z Tarnowskich Gór.

§ 7

1. Pracownik jest zobowiązany do uzyskiwania na druku polecenia wyjazdu służbowego potwierdzenia z miejsca pobytu. W przypadku jego braku, potwierdzenia dokonuje bezpośredni przełożony.
2. Stwierdzenia wykonania zadania, będącego przedmiotem delegacji pod względem merytorycznym (kontrola merytoryczna) dokonują:
  1) kierownicy komórek organizacyjnych - podległym pracownikom,
  2) Sekretarz Powiatu - Członkom Zarządu, Skarbnikowi, Naczelnikom oraz Kierownikom równorzędnych komórek organizacyjnych,
  3) Wicestarosta lub osoba wyznaczona przez Starostę - Staroście Tarnogórskiemu,
  4) Starosta - Sekretarzowi Powiatu.
3. Po kontroli merytorycznej oraz rozliczeniu kosztów podróży służbowej wraz z załącznikami dokumentującymi poniesione koszty, pracownik przekazuje polecenie podróży służbowej do Biura Kadr celem ujęcia w ewidencji wydatków Biura. Po dokonaniu w Wydziale Budżetu i Finansów kontroli formalno - rachunkowej, polecenie wyjazdu służbowego podlega zatwierdzeniu i wypłacie.

§ 8

1. Pracownikowi Starostwa z tytułu podróży służbowej przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej i innych udokumentowanych wydatków.
2. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu środka transportu określonego w poleceniu wyjazdu służbowego, łącznie z ceną biletu upoważniającego do miejsca rezerwowanego, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
3. W przypadku przejazdu środkiem transportu droższym niż określony w poleceniu wyjazdu służbowego, różnicę między ceną biletu środka komunikacji użytego do przejazdu, a ceną biletu środka komunikacji wskazanego w poleceniu wyjazdu służbowego, pokrywa we własnym zakresie pracownik.
4. Podstawą do zwrotu kosztów przejazdu wyznaczonym środkiem transportu jest załączenie biletu lub rachunku za bilet, stanowiących dowody ich poniesienia, nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) nie było możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.
5. W przypadku podróży samochodem prywatnym, osoba sprawdzająca polecenie wyjazdu pod względem merytorycznym jest zobowiązana do sprawdzenia czy informacja podana w poleceniu wyjazdu służbowego jest zgodna z ewidencją przebiegu pojazdu, dołączoną do polecenia wyjazdu służbowego. Odległości wykazane w ewidencji przebiegu pojazdu weryfikowane są z danymi zawartymi na stronie internetowej www.maps.google.pl. Zwrot kosztów używania samochodu nastąpi według stawki przewidzianej w Zarządzeniu nr 42/2009 Starosty Powiatu Tarnogórskiego z dnia 19 czerwca 2009r. w sprawie wprowadzenia zasad dotyczących przejazdu w ramach podróży służbowej na terenie kraju z wykorzystaniem samochodu prywatnego przez pracowników zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach.
6. W wyjątkowych przypadkach pracodawca może zezwolić na zwrot dodatkowych, udokumentowanych wydatków uzasadnionych potrzebami.

§ 9

1. Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży.
2. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu  (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
  1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
    a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
    b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości,
  2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
    a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
    b) ponad 8 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości.
3. Dieta nie przysługuje:
  1) za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika,
  2) jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

§ 10

1. Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2. Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
3. Ryczałt za nocleg przysługuje wówczas, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21.00 i 7.00.
4. Pracownikowi, który wobec braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej, korzysta z noclegu w pobliskiej miejscowości, przysługuje zwrot kosztów przejazdów pomiędzy tymi miejscowościami.
5. Pracownikowi oczekującemu ponad 6 godzin - w godzinach pomiędzy godz. 21.00 a 7.00 na połączenie komunikacyjne, przysługuje na podstawie załączonego rachunku zwrot kosztów noclegu, jeżeli w ciągu tej samej nocy nie korzystał z wagonu sypialnego.
6. Kierowcy przysługuje zwrot kosztów noclegu:
  1) w miejscowości ustalonej z góry na przerwę w celu odpoczynku nocnego,
  2) w miejscowości, w której nastąpiła przerwa z przyczyn technicznych,
  3) wyjątkowo w każdej miejscowości w celu odpoczynku po prowadzeniu samochodu co najmniej 6 godzin, w godzinach pomiędzy 21.00 a 7.00.
7. Pracownik, który dokonał opłaty z góry za korzystanie z hotelu, a został wcześniej odwołany z podróży służbowej ma obowiązek odzyskać na rzecz Starostwa zwrot opłaty za niewykorzystane noclegi.
8. W przypadku nie skorzystania z dogodnego połączenia komunikacyjnego po zakończeniu czynności służbowych, koszty noclegu w miejscowości będącej celem podróży służbowej             nie podlegają zwrotowi.

§ 11

1. Na wniosek pracownika może być wypłacona zaliczka na koszty podróży służbowej, w wysokości wynikającej z kalkulacji kosztów podróży.
2. Pobraną zaliczkę należy rozliczyć w ciągu 7 dni od dnia powrotu z podróży służbowej pod rygorem potrącenia nierozliczonej zaliczki z wynagrodzenia osoby delegowanej.

§ 12

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Zarządzeniem stosuje się każdorazowo aktualne przepisy rozporządzeń regulujących zasady odbywania podróży służbowych na obszarze kraju i zagranicy przez pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

§ 13

Uchyla się Zarządzenie nr 12/2011 Starosty Tarnogórskiego z dnia 8 lutego 2011r. w sprawie ustalenia procedur postępowania przy krajowych podróżach służbowych pracowników Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach

§ 14

Wykonanie Zarządzenia powierza się Sekretarzowi Powiatu.

§ 15

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Dokument utworzono: Biuro Kadr
Autoryzacja: Starosta Tarnogorski - Lucyna Ekkert


Osoba wprowadzająca dokument: Krzysztof Dudek

Data dokumentu: 2011-04-13

Data wprowadzenia: 2011-04-14

Wyświetleń: 1814

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Krzysztof Dudek, dnia: 2011-04-14

« POWRÓT

WYDRUK