» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2024 rok » Zgłoszone projekty

Oświetlenie budowa oraz remont alejek w parku w Nakle Śląskim - po przeprowadzonej weryfikacji projekt został skierowany pod głosowanie społeczne.Lokalizacja projektu: Nakło Śląskie, ul. Parkowa 1, gmina Świerklaniec.

Koszt szacunkowy projektu: 330 000 zł.

Opis projektu:

Przedmiotem niniejszego projektu jest modernizacja istniejącego oraz budowa nowego układu alejek z nawierzchni mineralnej na terenie zabytkowego zespołu parkowo - pałacowego w Nakle Śląskim. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano również budowę dodatkowych pięciu punktów świetlnych zlokalizowanych bezpośrednio przy nowych alejkach, jako uzupełnienie istniejącego oświetlenia parku. Prace prowadzone będą na podstawie „Projektu zagospodarowania terenu wokół zamku w Nakle Śląskim wraz z programem postępowania konserwatorskiego dla ogrodzenia terenu parku" będącego w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Ostateczny zakres przedsięwzięcia planowanego w ramach niniejszego wniosku zostanie wskazany do realizacji przez Wydział Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach na podstawie posiadanych kosztorysów inwestorskich dla przedmiotowego zadania.

W 1856 roku Hugon Henkel von Donnersmarck zainicjował budowę pałacu na miejscu starego zamku, wraz z założeniem parkowym o powierzchni ok. 7,05 ha. Całość została otoczona murem. We wschodniej części parku został usytuowany pałac wraz z grupą obiektów stanowiących jego zaplecze. Zachowany do dziś budynek bramny był bardziej rozbudowany i posiadał oranżerie. W 1891 roku zamek uległ przekształceniu przez Łazarza Henkel von Donnersmarck, jak również zmienił swoją funkcję, który z dotychczasowej siedziby letniej stał się główną rezydencją nowego odgałęzienia rodu. Obiekt przebudowany otrzymał dzisiejszą formę. Wnętrza pałacu zostały urządzone komfortowo, lecz po 1945 roku zostały całkowicie zdewastowane, między innymi zdarto i rozbito bezpowrotnie wspaniałe dekoracje sztukatorskie

W 2014 roku obiekt przeszedł gruntowny remont wnętrz. W 2019 roku wykonano oświetlenie parku w ramach projektu pn. „Budowa oświetlenia parkowego w Nakle Śląskim", który zwyciężył w II edycji Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego. W następnych edycjach mieszkańcy Powiatu Tarnogórskiego wybrali w głosowaniach dwa kolejne projekty związane z remontem ogrodzenia oraz bram wjazdowych. W 2021 roku została wyremontowana i odrestaurowana pałacowa wieża. Obecnie w obiekcie prężnie działa „Centrum Kultury Śląskiej”, które jest instytucją kultury Powiatu Tarnogórskiego. Oświetlenie, budowa oraz remont alejek jest kolejnym przedsięwzięciem mającym na celu przewrócenie zabytkowego zespołu parkowo - pałacowego w Nakle Śląskim do czasów świetności.

Zespół parkowo - pałacowy jest miejscem ogólnodostępnym a tym samym z efektów realizacji niniejszego projektu będą mieli możliwość skorzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy powiatu tarnogórskiego i nie tylko.


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2023-05-11

Wyświetleń: 107

Załączniki:
Brak załączników w dokumencie.

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-03-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-05-11
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK