» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2024 rok » Zgłoszone projekty

„Pałacowy Plac Zabaw” - budowa placu zabaw na terenie zespołu pałacowo- parkowego w Nakle Śląskim - po przeprowadzonej weryfikacji projekt został skierowany pod głosowanie społeczne.Lokalizacja projektu: Zespół pałacowo - parkowy w Nakle Śląskim, ul Parkowa 1, gmina Świerklaniec.

Koszt szacunkowy projektu: 330 000 zł.

Opis projektu:

Celem projektu jest zaprojektowanie oraz realizacja „Pałacowego Placu Zabawa" wraz z przygotowaniem terenu pod jego budowę, wykonaniem ogrodzenia oraz zakupem i zainstalowaniem oświetlenia i monitoringu.

Plac zabaw swoją konstrukcją będzie nawiązywać do architektury budynku XIX wiecznego pałacu, w którym swoją siedzibę ma Centrum Kultury Śląskiej. Efekt ten zostanie uzyskany poprzez zaprojektowanie w placu zabaw elementów dekoracyjnych ulokowanych na zakończeniach wystających części, imitujących wieżyczki, nawiązujące do okazałej wieży Centrum Kultury Śląskiej. Ponadto jego kolorystyka będzie nawiązywać do kolorystyki pałacu - jasne, neutralne kolory, co jednocześnie będzie wpisywać się w infrastrukturę parkową Centrum (poglądowe zdjęcia w załączeniu).

Projekt i realizacja placu zabaw będzie obejmować takie prace jak:

 • akceptacja wybranego miejsca pod budowę terenu rekreacyjnego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach,
 • pielęgnacja drzew parkowych znajdujących się w pobliżu placu zabaw
 • zlecenie przygotowania projektu placu zabaw firmie zewnętrznej specjalizującej się w budowie placów zabaw,
 • przygotowanie terenu pod budowę placu zabaw,
 • montaż zaprojektowanych urządzeń na wyznaczonym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami (poglądowe zdjęcia w załączeniu),
 • budowa ogrodzenia,
 • zakup i instalacja oświetlenia oraz monitoringu,
 • zakończenie prac budowlanych,
 • oddanie terenu rekreacyjnego do użytkowania mieszkańcom powiatu.

 

Bezpośrednimi beneficjentami realizacji projektu będą osoby/rodziny z dziećmi, mieszkańcy Nakła Śląskiego, gminy Świerklaniec oraz gmin wchodzących w skład powiatu tarnogórskiego.

Pośrednimi beneficjentami realizacji projektu będą osoby/rodziny z dziećmi licznie odwiedzający Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Projekt będzie także odpowiadał na specyficzne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami, dla których zostaną zakupione i zamontowane specjalne urządzenia, ułatwiające Im korzystanie z atrakcji placu zabaw.

„Pałacowy Plac Zabaw” będzie stanowił ważny element wspierający rozwój dzieci, zarówno ten fizyczny jak i społeczno - kulturalny (korzystanie z oferty kulturalnej Centrum Kultury Śląskiej skierowanej do rodzin z dziećmi); na nauce współpracy, kreatywności oraz współzawodnictwa. Plac zabaw będzie idealnym miejscem dla aktywności ruchowej oraz wspólnej zabawy z rówieśnikami, co w istotny sposób przyczyni się do prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci oraz nauki współżycia w grupie. Ponadto motywowanie dziecka do aktywności fizycznej od najmłodszych lat, przeradza się w pozytywne nastawienie do aktywnego stylu życia w dorosłym wieku. Będzie to również ważny punkt integrujący lokalną społeczność. Przygotowanie i dostosowanie placu zabaw przy Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim do zabaw ruchowych i wyposażenie w przyjazne dla dzieci sprzęty zabawowe (m.in. huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, ławki itp.) urozmaici i zachęci dzieci i ich rodziców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz przyczyni się do realizacji następujących celów:

 • wspomaganie rozwoju dzieci,
 • walka z otyłością wśród dzieci,
 • urozmaicenie form spędzania czasu wolnego,
 • integracja lokalnej społeczności,
 • wychowanie w duchu tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych,
 • wzmocnienie integracji sensorycznej dzieci,
 • edukacja kulturalna.

Realizacja projektu przyczyni się również do lepszego rozwoju infrastruktury publicznej Centrum Kultury Śląskiej.

Wybudowany plac zabaw będzie miejscem bezpiecznym i atrakcyjnym dla dzieci zamieszkujących nie tylko Nakło Śląskie, nie tylko gminę Świerklaniec, ale także cały powiat tarnogórski.


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2023-05-11

Wyświetleń: 124

Załączniki:
1) zdjęcie Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 102, Typ: PDF, Rozmiar: 564.1 KB
2) zdjęcie 1 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 100, Typ: PDF, Rozmiar: 343.37 KB
3) zdjęcie 2 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 90, Typ: PDF, Rozmiar: 550.32 KB
4) zdjęcie 3 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 94, Typ: PDF, Rozmiar: 741.69 KB

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-03-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-05-11
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK