» STRONA GŁÓWNA » MENU PRZEDMIOTOWE » Budżet Partycypacyjny » Budżet Partycypacyjny na 2024 rok » Zgłoszone projekty

Poprawa bezpieczeństwa ruchu w ciągu dróg powiatowych na terenie gminy Krupski Młyn - po przeprowadzonej weryfikacji projekt został skierowany pod głosowanie społeczne.Lokalizacja projektu: gmina Krupski Młyn:

  • droga powiatowa nr 2351 ul. Lubliniecka - dz. 21 obręb Krupski Młyn,
  • droga powiatowa nr 3235 ul. Tarnogórska - dz. 768/161 i dz. 1013/161 obręb Potępa,
  • droga powiatowa nr 3235 ul. Tarnogórska - dz. 35 obręb Krupski Młyn,
  • droga powiatowa nr 3235 ul. Główna - dz. 56 obręb Krupski Młyn.

Koszt szacunkowy projektu: 270 000 zł.

Opis projektu:

Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatowych położonych w gminie Krupski Młyn dotyczy wykonania oświetlenia dedykowanego dla przejść dla pieszych, zainstalowanie radarowych wyświetlaczy prędkości oraz budowy wysepki spowalniającej na ulicy Lubieckiej, przed wjazdem na teren zabudowany w Krupskim Młynie.

Oświetlenie przejść dla pieszych zostanie wykonane w miejscowości Potępa na ulicy Tarnogórskiej przy zespole szkolno-przedszkolnym i przy skrzyżowaniu drogi z drogą do Odmuchowa. W Krupskim Młynie na ulicy Tarnogórskiej przed wjazdem na rondo, na ulicy Lublinieckiej przejście w kierunku szkoły podstawowej, ulicy Głównej w okolicy mostu na rzece Mała Panew.

Oświetlenie przejścia przy zespole szkolno-przedszkolnym w Potępie powinno być tak zrealizowane (kierunek strumienia światła, moc), aby nie było uciążliwe dla mieszkańców posesji przy ul. Tarnogórskiej 17.

Prewencyjne radary wyświetlające prędkość pojazdów, będą zainstalowane na ulicy Tarnogórskiej w odległości 130m od przejścia dla pieszych, przy zespole szkolno-przedszkolnym w Potępie - wjazd z kierunku Tworoga oraz na ulicy Głównej w Krupskim Młynie, przy ośrodku zdrowia - wjazd z kierunku Źędowic.

Dodatkowo zostanie wykonana wysepka spowalniająca, redukująca prędkość pojazdów wjeżdżających od strony Lublińca w teren zabudowany miejscowości Krupski Młyn, do wartości przewidzianej w przepisach o ruchu drogowym. Lokalizacja prac została przedstawiona na załączniku graficznym dołączonym do wniosku.

Drogi powiatowe na terenie gminy Krupski Młyn oraz infrastruktura z nimi związana, z powodu coraz większego ruchu lokalnego oraz ruchu transportu ciężkiego, z materiałami niebezpiecznymi, do zakładów usytuowanych w gminie, wymagają remontu. Brak środków na kompleksową naprawę dróg i infrastruktury z nią związanej powoduje, że z roku na rok stan tych elementów jest coraz gorszy, co wpływa wprost na bezpieczeństwo osób z nich korzystających.

Dedykowane oświetlenie przejść dla pieszych znacząco podnosi bezpieczeństwo pieszych, najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Montaż dodatkowych, niższych słupów oraz kierunkowych opraw ledowych, które kierują światło wprost na zebrę powoduje, że pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię, jest doświetlany z boku, co zdecydowanie poprawia jego widoczność.

Montaż radarowych wyświetlaczy prędkości wpływa na uspokojenie ruchu i poprawia bezpieczeństwo uczestników ruchu. Statystyki dowodzą, że tablice wyświetlające rzeczywiste prędkości, z jakimi poruszają się pojazdy, umieszczone w rejonie przejść dla pieszych (np. w okolicach szkół i przedszkoli), na ruchliwych ulicach, na których piesi często przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem, przed skrzyżowaniami sprawiają, że kierowcy zwalniają i dostosowują prędkość do obowiązującej w danym miejscu.

Na odcinku prostej, ulicy Lublinieckiej, pojazdy wjeżdżające do Krupskiego Młyna, pomimo ograniczenia prędkości, bardzo często łamią przepisy ruchu drogowego i wjeżdżają w teren zabudowany z nadmierna prędkością. Z powodu przekraczania prędkości w obszarze zabudowy wielorodzinnej usytuowanej po obu stronach drogi, istnieje duża możliwość wypadku, która zostanie zmniejszona przez budowę wyspy spowalniającej. Wyspa ma na celu wymuszenie redukcji prędkości na wlocie do miejscowości. Zastosowanie ciągu drogowym, pozwala kierowcy na wyrobienie nawyku zwalniania przed wjazdem w obszar zabudowany. Zastosowane przed wjazdem do miejscowości w połączeniu z gradacją prędkości - 70 km/h i 50 km/h pozwala na stopniowe wytracanie prędkości i wjazd w obszar zabudowany z rzeczywistą prędkością na poziomie 50 km/h.

Z projektu skorzystają mieszkańcy oraz wszyscy korzystający z dróg powiatowych na terenie gminy Krupski Młyn.

Mając na uwadze powyższe, proponowany projekt poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach powiatowych w gminie Krupski Młyn jest zasadny.


Osoba wprowadzająca dokument: Anna Konieczko

Data wprowadzenia: 2023-05-11

Wyświetleń: 112

Załączniki:
1) zdjęcie Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 92, Typ: PDF, Rozmiar: 429.76 KB
2) zdjęcie 1 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 91, Typ: PDF, Rozmiar: 374.17 KB
3) zdjęcie 2 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 90, Typ: PDF, Rozmiar: 391.99 KB
4) zdjęcie 3 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 84, Typ: PDF, Rozmiar: 377.32 KB
5) zdjęcie 4 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 81, Typ: PDF, Rozmiar: 303.21 KB
6) zdjęcie 5 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 86, Typ: PDF, Rozmiar: 481.22 KB
7) zdjęcie 6 Wprowadził: Anna Konieczko, Dnia: 2023-03-30, Pobrań: 88, Typ: PDF, Rozmiar: 526.45 KB

Rejestr zmian:
Utworzenie dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-03-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-03-30
Edycja dokumentu: Anna Konieczko, dnia: 2023-05-11
POPRZEDNIE WERSJE »

« POWRÓT

WYDRUK